Advert

Mart Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

Genel Ticaret Sistemine göre, ülkemizin mart ayı ihracatı yüzde 0,5 artışla 16,3 milyar USD oldu. Ocak-Mart döneminde ise ülkemiz ihracatı yüzde 3,3 arttı ve 44,6 milyar USD olarak gerçekleşti.

Mart Ayı İhracat Rakamları Açıklandı
Mart Ayı İhracat Rakamları Açıklandı Yirmi Haber

Bilindiği gibi, 2019 yılına dünya ekonomisindeki belirsizlik ve risklerle girmiştik. Brexit, Ticaret Savaşları gibi dünya ekonomisini son derece yakından ilgilendiren konularbelirsizliği de beraberinde getiriyor. Birçok kurum ve kuruluşun, dünya ekonomik büyümesine dairsöz konusu riskleri adeta teyit eder nitelikte aşağı yönlü revizeler yaptığını görüyoruz.

Paritedeki Değişimler İhracatımızı Etkiliyor.

Euro/USD paritesinde yaşanan gelişmeler, ihracatımızı kça yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz sene Ocak-Mart döneminde 1,2287 olan parite, bu sene aynı dönemde 1,1359’a gerilemiş durumda. Aynı dönemde, DENİB üyelerince AB bölgesine yapılan ihracatımız toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 65’ini oluşturuyor. Yani, paritede yaşanan gelişmelerin ihracatımız üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor.

Mart ayında, Birliğimiz üyeleri tarafından yapılan ihracatın yüzde 4 azalışla 218,8 milyon USD ğunu görüyoruz. Ocak-Mart döneminde ise ihracatımız yüzde 4,86 azalarak 604,6 milyon USD olarak gerçekleşti.

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı ise Mart ayında yüzde 8,3 azalarak 287 milyon USD olarak gerçekleşirken, yılın ilk çeyreğindeki ihracatımız yüzde 6,5 azaldı ve 778 milyon USD .

İhracatımız 2019 yılında her ne kadar pariteden kaynaklı etkiler yaşasa da, ilimizin sektörel çeşitliliği tam da bu noktada en çok güvendiğimiz özelliğimiz. Denizli’nin dünyanın önemli ihracat pazarlarındaki olumlu algısı ve bilinirliği son derece yüksek. Bu sayede, dünyada yaşanan riskleri kendi lehimize çevirebilecek, ihracatımızı rekabetçi kılacak deneyime ve özgüvene sahip ğumuzu söyleyebiliriz.

Mart 2019 ihracat rakamları Denib Hüseyin Memişoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yukatel Denizlispor, iç sahadaki galibiyet hasretine son vermek istiyor
Yukatel Denizlispor, iç sahadaki galibiyet hasretine son vermek istiyor
Denizli'de çıkan yangında alzaymır hastası hayatını kaybetti
Denizli'de çıkan yangında alzaymır hastası hayatını kaybetti