Fibromiyalji sendromunu atlatmak o kadar zor değil!

Pamukkale Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Şahin, Fibromiyalji rahatsızlığı ve tedavisi konusunda bilgiler verdi. Şahin, bu rahatsızlığın 1990’lı yılların başına kadar psikiyatrik hasta gözüyle bakıldığına da değinerek, bu rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğunu belirtti.

Fibromiyalji sendromunu atlatmak o kadar zor değil!
Fibromiyalji sendromunu atlatmak o kadar zor değil! Yirmi Haber

Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren Şahin, “Başlıca belirtileri genel veya gezici vücut ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, sabah yorgun uyanma olan fibromiyalji sendromunda ek olarak kol ve bacaklarda şişlik hissi, uyuşma, karıncalanmalar da görülebilir. Kabızlık, baş ağrısı, idrar yapmada yanma, çene ağrısı gibi şikayetler de sıklıkla eşlik eder. Hastalar hava değişiklikleri, fiziksel veya ruhsal streslerle de şikayetlerinin arttığını bildirirler.

Fibromiyalji yaşam kalitesini çok azaltan, hastaları zaman zaman umutsuzluğu sürükleyen bir hastalıktır. Hastalık mükemmelliyetçi ve titiz kişilerde biraz daha yaygındır. Hastalarda depresyon-anksiyete durumu da sık görülebilir.  Bu le bu hastalar hastalık hastası veya memnuniyetsiz kişiler olarak yorumlanabilir” .

12 Mayıs günü “Fibromiyalji Farkındalık Günü” olarak belirlendi

Bu hastalığın 1990’lı yılların başına kadar psikiyatrik hastalık gözüyle bakıldığını da kaydeden Şahin, “Hastalar ağrılı tablolarını açıklamakta zorluğa düşebilir ki, 1990 yılların başında bile bu hastalara psikiyatrik hasta gözüyle bakılır ve hastalığın gerçekten varlığı sorgulanırdı. Oysa bu hastalarda ağrı işleme mekanizmalarında sorun vardır ve hastalık mekanizması anlaşıldıkça hastalığın tanısının aslında gecikildiği de fark edilmeye başlanmıştır. Bu le 1994 yılında hemşire Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs günü “Fibromiyalji Farkındalık Günü” olarak belirlenerek hastalık hakkında toplumun bilgilendirilmesinin sağlanması için önemli bir kapı açılmıştır. Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs gününün seçilmesinin i Florence Nightingale’in de bir fibromiyalji hastası olmasıdır” diye konuştu.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Bu rahatsızlığın kadınlarda daha sık görüldüğünü de belirten Şahin, “Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık görülür ve toplumda görülme sıklığı yaklaşık %3’dür. Risk faktörleri; geçirilmiş travmalar (ameliyat, kaza, psikolojik veya fiziksel şiddet, çocukluk örselenmeleri), bazı viral enfeksiyonlar, hormonal sebepler olarak sıralanabilir.  Tanı koymak için belirleyici bir tetkik olmadığından genel vücut ağrısına olabilecek diğer hastalıkların olmadığını göstererek ve klinik belirtilere dayanarak tanı konur.  Hastalık bazen sadece ağrı ile kendini gösterirken bazen ağrı ile beraber uyku bozukluğu bazen de kişiyi normal hayatından alıkoyan şiddetli ağrı ve depresyon kombinasyonu ile karşımıza çıkar. Tedavi hangi hastalık özelliklerinin ön planda ğuna bağlı olarak düzenlenir.

Fibromiyaljinin tedavisinde öncelikle ağrı ve uyku bozukluğu ile mücadele etmek gerekir. Bunun için bilinen bazı ilaçlarla tedavi edilebileceği gibi hastanın durumuna göre genel vücut regülasyonunu ve uyku düzenini sağlamak üzere nöral terapi ile kombine akupunktur, ozon tedavisi, eksik vitamin, mineral takviyelerinin yapılması, takiben egzersiz düzenlemesi yapılır. Bu hastalara egzersiz verirken hafif düzeyde ve yavaş yavaş başlatılmalı, zaman içinde ilerletilmelidir. Aksi takdirde yorgunluk ve ağrıların tekrarlaması söz konusu olabilir. Bir diğer tedavi şekli “bilişsel-davranışsal tedavi” olup özellikle sosyal yaşamdan izole olacak kadar yoğun problemi olan hastalarda faydalı etkiler sağlayabilir.

Herhangi bir şekilde kısalmış yaşam süresine sebep olmayan ama ağrı ve uyku bozukluğu sebebiyle hastayı çok yoran fibromiyalji hastalığının tedavisi mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz tedaviler biz hekimlerce düzenlenirken hastaya ve yakınlarına da eğitim vermek, hastanın hastalığı hakkında sorumluluğu üzerine alıp aktif olmasını sağlayarak tedaviye uyumunu arttırmak gerekir. Hasta kadar yorgun ve bıkkın olan hasta yakınlarına da hastalık hakkında bilgi vererek tedaviye desteklerini sağlamak gerekir” .

Prof. Dr. Füsun Şahin Denizli Pamukkale Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Fibromiyalji Fibromiyalji Farkındalık Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de orman yangını
Denizli'de orman yangını
Milletvekili Şahin Tin, esnaf odaları başkanları ile buluştu
Milletvekili Şahin Tin, esnaf odaları başkanları ile buluştu