Emlak Piyasa Değerlendirmesi
Ramazan Sakallı / Broker - Owner

Emlak Piyasa Değerlendirmesi

Değerli takipçilerim bildiğiniz gibi köşemde dönem dönem Denizli’deki emlak piyasasını değerlendiriyorum. “Şu an Denizli’de ev alınır mı alınmaz mı? Uygun zaman mı? Piyasa düşüşte mi yükselişte mi? Alıcı piyasası mı hakim satıcı piyasası mı?” gibi aklınıza gelen daha birçok soruyu köşemde değerlendiriyor, cevaplamaya çalışıyorum. Uzun zamandır da yazmadığım için artık şubat ayı itibarıyla tekrar sizlerle buluşmanın vakti geldi diye düşünerek bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim.

Son yazımdan bu yana Denizli’de emlak piyasasında neler oldubitti neler değişti bir göz atacak olursak o dönemde en cazip koşullarda kredi veren bankanın bile faiz oranı%2 iken şu anda % 1.60’lı rakamları telaffuz etmeye başladık. Devlet bankalarının konut alımlarına ciddi destek sağladığını biliyoruz. Bu sefer sadece devlet bankalarının değil özel bankaların da tüketicilerine bu oranlara yakın kredi imkânı sağladığını belirtelim. Bunun piyasaya yansıması da oldukça olumlu. Halkımız son dönemlerde emlak alımında beklemeyi tercih ettiği için artık biriken ciddi bir tüketici potansiyeli oluştu.  Bunun da tabi ki getirdiği bir takım sonuçlar oldu. Daha önceki yazılarımda siz değerli takipçilerimize defaatle kredi faiz oranları yüksek olsa da piyasaların bu doğrultuda verdiği reaksiyon gereği konut fiyatlarının düşük olduğunu ve ev almak için beklememenizi tavsiye etmiştim. Şu anda kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber piyasalarda başlayacak olan hareketlilikten dolayı uygun konut devrinin sonlarını yaşadığımızı, artık ibrenin satıcılardan yana olduğunun sinyallerini alıyoruz. Bu vesileyle buradan son bir çağrı daha yapmış olalım. Eğer alıcıysanız elinizi çabuk tutmanızda yarar var. Düşük konut fiyatlarının son demlerini değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Önümüzdeki günlerde bizi bekleyen emlak piyasasının nabzını tutmadan önce, geçen birkaç ayın nasıl geçtiğini irdeleyecek olursak bu dönemde küçük ölçekli konut ve arsalardan daha çok,büyük çaplı ticari satışının hızlı olduğu bir dönem geçirdik diyebilirim. Bu 4 aylık periyotta büyük ölçekli pek çok ticari yatırımın el değiştirdiğini gözlemledik. Sıkışan sanayici, esnaf gibi iş adamları para ihtiyacından dolayı büyük çaplı yatırımları bile bir hayli düşük rakamlara elden çıkarma yoluna gitti. Bu da emlak piyasasında bir ticaret döngüsü olarak yerini aldı.

Emlak piyasasının nabzını tutarken en önemli ölçütlerden biri de tapu sayılarıdır. Tapu sayılarını incelediğimizde çok bir değişim olmadığını görüyoruz. Denizli’de aylık el değiştiren ev sayısı hala 1400-1600 bandında seyrediyor. Bunun yanında markalı konutların yapmış olduğu emlaklar gerek  Evora Denizli gerek Sinpaş Aquacity güzel satış rakamlarına ulaştılar. Bu markalar özel destekli projeler olduğu için çok cazip kampanyalara girdiler. Bu durum da Denizli’de emlak piyasasının hareketlenmesine oldukça katkı sağladı.

Yakın dönemde yaşadığımız bir diğer olay bankadaki faiz oranlarının düşmesi. Dolarda uzun zamandır yukarı doğru bir seyir göremiyoruz. Doların stabil hale gelmesi de gayrimenkul piyasasını olumlu etkiledi. Gidecek yeri olmayan para gayrimenkule gelir diye bir söz vardır bizim piyasada. O yüzden de gayrimenkul sektöründe yatırımların daha da artacağını düşünüyorum.

Bana sıklıkla yöneltilen diğer bir soru da “Gayrimenkul piyasasına seçimin nasıl bir etkisi olur?” şeklinde. Şu an için biz seçimin piyasaya olumlu ya da olumsuz bir etkisini görmedik. Çok fazla bir beklentimiz olduğu da söylenemez. Belki seçimden sonra Dolar üzerinde olabilecek muhtemel kıpırdanmalar etkili olabilir. Seçim sonuçları elbette etkili olacaktır ancak şu an için pozitif ya da negatif herhangi bir etkisinden bahsetmek doğru olmaz.

Esenlikler dilerim…

Ramazan Sakallı
REMAX Revizyon
Broker/Owner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de asayiş
Denizli'de asayiş
Denizli'de kamyon traktöre çarptı: 3 ölü, 1 yaralı
Denizli'de kamyon traktöre çarptı: 3 ölü, 1 yaralı